mapa strony   |   kontakt   |

Informacje ogólne

Informacje ogólne
Centrum Kultury Śląskiej zostało powołane 1 stycznia 2004 r. decyzją Rady Miejskiej w Świętochłowicach do organizowania i koordynowania wydarzeń kulturalnych w mieście.

Centrum Kultury Śląskiej zostało powołane 1 stycznia 2004 r. decyzją Rady Miejskiej w Świętochłowicach do organizowania i koordynowania wydarzeń kulturalnych w mieście.

Czerpiąc z doświadczeń i zaplecza technicznego Domów Kultury "Zgoda" i "Grota" - na bazie których utworzono Centrum – nasza instytucja wypełnia swoją misję poprzez rozwijanie współpracy z innymi ośrodkami kultury, artystami zawodowymi i nieprofesjonalnymi oraz wspierając i promując młodych twórców w ich działalności.

W historii Świętochłowic na trwałe już zapisały się kreacje wybitnych polskich aktorów występujących w ramach Spotkań Teatralnych (min.: K. Janda, A. Seniuk, J. Peszek, J. Sthur, Z. Zamachowski), koncerty takich wykonawców jak E. Bem, U. Dudziak, T. Stańko Quartet, Jorgos Skolias Band, Orkiestra Kameralna pod kierunkiem Marka Mosia, Poznańskie Słowiki, zaprezentowały się największe polskie zespoły folklorystyczne "Śląsk" i "Mazowsze".

Współpracując z Muzeum Miejskim w Świętochłowicach, Instytutem Pamięci Narodowej O/Katowice, wykładowcami wyższych uczelni śląskich odbyło się kilka sesji naukowych poświęconych zagadnieniom Śląska i wydarzeniom lokalnym. W ramach cyklicznej działalności z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi proponujemy zajęcia artystyczne, przeglądy twórczości zespołów amatorskich, konkursy i warsztaty. Jesteśmy również organizatorami imprez rozrywkowych jak bale karnawałowe, zabawy okolicznościowych, festyny, imprezy plenerowe.

Centrum Kultury Śląskiej mieści się w dwóch budynkach zlokalizowanych w dzielnicy Lipiny i Zgoda. Dzięki temu dysponuje sceną kameralna (ok. 200 miejsc) jak również salą widowiskową (ok. 400 miejsc siedzących z możliwością aranżacji przestrzeni wnętrza) posiadającą głęboką scenę (18mx10m) z zapleczem technicznym. Dodatkowym atutem budynku CKŚ-Zgoda jest usytuowanie w malowniczym parku ze starym drzewostanem. Integralną część instytucji stanowi Galeria Sztuki w CKŚ-Lipiny wystawiająca prace artystów plastyków z kraju i zagranicy.

Celem Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach jest budowanie i wspieranie szeroko rozumianej kultury, rozrywki i sztuki jako ważnych i twórczych sfer w mieście i regionie, wpływających na jakość życia mieszkańców.


Przy Centrum Kultury Śląskiej działa:
Lipiny:
 • Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 6
 • Polski Związek Emerytów i Rencistów i Inwalidów 1 oddział Świętochłowice
 • Klub Seniora koło Lipiny
 • Klub Seniora KWK "Śląsk"
 • Klub Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oddz. Świętochłowice
 • Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej Byłych Więźniów Politycznych

Zgoda:
 • Klub krótkofalowców
 • Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 5
 • Kawiarnia FENIX

Centrum Kultury Śląskiej oferuje:
 • usługi w zakresie organizacji imprez o charakterze kulturalno-rozrywkowym
 • wynajem sal na prelekcje, szkolenia i konferencje
Pokaż metryczkę tego dokumentu drukuj 
Podpisał: Rafał Jędrzejewski
Dokument z dnia: 09.12.2008
Dokument oglądany razy: 5 092
Opublikował: Rafał Jędrzejewski
Publikacja dnia: 09.12.2008
 
Ukryj metryczkę tego dokumentu     drukuj 


bip.gov.pl