Piątkowa uroczysta sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach zwieńczyła tegoroczne obchody 75-lecia nadania Świętochłowicom praw miejskich. Podczas sesji podjęto uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świętochłowice. Wydarzenie połączono z galą „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice” oraz wręczeniem wyróżnień dla wolontariuszy pomagających uchodźcom z Ukrainy.
W wydarzeniu, które miało miejsce 7 października 2022 r. w Centrum Kultury Śląskiej wzięli udział nie tylko radni i przedstawiciele władz miasta, ale także delegaci miast partnerskich – Rymawskiej Soboty i Tiszaújváros, Dorota Tobiszowska – Senator RP, Paweł Jabłoński – podsekretarz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz samorządowcy z miast aglomeracji śląskiej – Bytomia, Mysłowic, Katowic i Rudy Śląskiej.
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świętochłowice. To wyjątkowe wyróżnienie otrzymała tym razem Barbara Wysoczańska – jedyna do tej pory świętochłowiczanka, która wywalczyła medal olimpijski.
Barbara Wysoczańska to pierwsza polska medalistka olimpijska w szermierce kobiet. Przygodę ze sportem rozpoczęła w Domu Kultury „Zgoda” (dziś Centrum Kultury Śląskiej). Dwukrotnie uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich: w Montrealu (1976) i Moskwie (1980). W drugim występie zdobyła brązowy medal w turnieju indywidualnym. W rywalizacji drużynowej wraz z koleżankami zajęła 4. miejsce. Barbara Wysoczańska ma na swoim koncie również medale mistrzostw świata (srebrny i brązowy w turniejach drużynowych) oraz trzy tytuły indywidualnej mistrzyni Polski oraz sześć złotych drużynowych medali Mistrzostw Polski.
Uroczystą sesję Rady Miejskiej połączono z galą „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”, na której wręczono także wyróżnienia dla wolontariuszy pomagających uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.
W tym roku wręczone zostały statuetki „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice” w trzech kategoriach: osoba, organizacja oraz firma. Pamiątkowe statuetki otrzymali: Prognoza Pogody – Damian Dąbrowski, Sebastian Kowolik reprezentujący Stowarzyszenie Rowerowe Świętochłowice oraz Antoni Jojko zarządzający Restauracja Prowent.
Wojna w Ukrainie zmieniła życie milionów ludzi. W tym wyjątkowo ciężkim czasie, również mieszkańcy Świętochłowic pokazali, jak otwarte i uczynne są ich serca. Dlatego Daniel Beger – Prezydent Świętochłowic wraz z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Pawłem Jabłońskim, postanowili uroczyście podziękować przedstawicielom wielu środowisk czynnie zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Świętochłowicach.
Nie obyło się bez wzruszeń, bo to właśnie te osoby, przywracały im wiarę w drugiego człowieka i pokazały, że w społeczności naszego miasta drzemie olbrzymia siła zdolna przenosić góry.
Zdjęcia: Rafał Zduńczyk / Miasto Świętochłowice