Wieże KWK Polska

Wieże KWK Polska w Świętochłowicach

Teren po dawnej kopalni KWK Polska w dzielnicy Zgoda przeszedł gruntowny remont. Miasto, przy pomocy środków unijnych, odrestaurowało znajdujące się tam dwie wieże wyciągowe – Basztową i Kozłową. U ich podnóża powstał kompleks kulturalno – rekreacyjny z labiryntem łączącym pięć stref tematycznych. Są więc strefy ziemi, powietrza, wody, drewna i stali. Symbolizują one żywioły i środowisko, z którym każdego dnia spotykają się górnicy. Przemierzając kolejne metry labiryntu możemy zapoznać się z historią przemysłu w Świętochłowicach. Warto wspiąć się lub wjechać windą na taras widokowy w Wieży Basztowej. Tam też znajduje się ekspozycja poświęcona tradycjom i wierzeniom na Śląsku.

Na terenie kompleksu mieści się również budynek funkcji kulturalnej, w którym organizowane są wydarzenia kulturalne takie jak: spotkania z seniorami, spotkania  z artystami, wernisaże, wystawy rękodzieła artystycznego, warsztaty dla dzieci a także prowadzone są prelekcje dot. historii Wież KWK Polska, w formie również zwiedzania fabularyzowanego dla grup zorganizowanych. Corocznie na terenie obiektu organizowana jest Industriada  największy festiwal dziedzictwa przemysłowego. Oficjalnie Wieże KWK Polska należą do Szlaku Zabytków Techniki od stycznia 2017 r.

Dodatkowe informacje: Obiekt jest całoroczny i otwarty w miesiącach październik – kwiecień  w godz. wt-pt 8.00-16.00 oraz sob-nd 9.00-17.00. Z kolei w miesiącach maj-wrzesień wt-pt 10.00-18.00, sob 12.00-20.00, nd 9:00 – 17:00. Wstęp na Wieżę Basztową kompleksu Wieże KWK Polska kosztuje 5 zł od osoby. Jednorazowo na Wieży Basztowej może przebywać maksymalnie do 30 osób. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny, celem ustalenia szczegółów dotyczących grupowego zwiedzania kompleksu.